УНИЈА ПОЉОПРИВРЕДНИХ ПРОИЗВОЂАЧА
БОГАТИЋ
Ул.М.Митровића бр.1.
Тел. 015 412-239.
МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ
ВОДОПРИВРЕДЕ И ШУМАРСТВА
ПРЕДМЕТ : Предлог ставова у изради Стратегије развоја пољопривреде у Србији.
1.Биланс потреба пољопривредних производа.
Образложење:
Што хитније преко стручних служби и институција извршити биланс потреба количина пољопривредних производа за потребе сопственог становништва републије Србије.
Могућности извоза према краткорочном и дугорочном плану и на основу тога у сарадњи са пољопривредним асоцијацијама организовати планску и уговорену производњу условљену регионалним потенцијалима пољопривредних ресурса.
2.Исплата пољопривредних производа:
Образложење :
Законом уредити да откупљивљчи и прерађивачи преузете пољопривредне производе морају у одређеном року ( петнаест до тридесет дана),уз гаранцију банке или поседовања лиценце исплати преузете пољопривредне производе.Уколико откупљивач или прерађивач у одређеном броју (три пута),не испоштује законску одредбу одузети му право на бављење том делатношћу.
3. Агенција за тржишне интервенције.
Образложење:
Оформити агенцију за тржишне интервенције чији рад би био јаван и транспарентан а у општем националном интересу.То подразумева реформу робних резерви-од њеног дискреционог и « ад-хок « рада створити агенцију која би стратешки интервенисала на тржишту,као механизам заштите док постоје очигледне грешке у функционисању тржишта а и у случају елементарних непогода.
4.Саветодавна пољопривредна служба.
Образложење:
Приближавање ставова Европске Уније саветодавна служба мора бити савременог и демократског типа,која би одговарала потребама пољопривредних произвођача,па стога један део службе треба да чине и сами представници асоцијација пољопривредних произвођача.
5.Субвенције,подршке и бенифиције.
Образложење:
Наставити са досадашњим начином стимулисања пољопривредних газдинстава стим да пољопривредна газдинства чији носиоци по основу социјалног и пензионог давања плаћају по основу пољопривреде, буду изједначена са газдинствима у руралним подручјима.Увести додатне стимулације за укрупљавање таквих газдинстава (дугорочне кредите 20-40 година са регресираном каматом).
6.Национална лабораторија.
Образложење:
Предлажемо оснивање Националне лабораторије која ће обезбедити професионално и независно контролисање квалитета пољопривредних производа и импута и која ће спречити корумпцију и утицање на резултате квалитета.
7.Царинска политика.
Образложење :
Царинску стопу за пољопривредну технику и опрему-укинути.Тренутним стањем пољопривредне механизације која у техничко-технилошком развоју заостаје за Европском (20-30 година),не може се остварити квалитетна и економична производња.Поред тога,количина произведене пољопривредне механизације у нашој земљи је недовољна према потребама и потражњи.
8.Пореска политика.
Образложење:
У циљу стварања стабилних и економски оправданих пољопривредних газдинстава
а пре могућег уласка у Европску Унију,порез на репроматеријале,механизацију,опрему и импуте,треба смањити и изједначити 5 до 8%
а на стратешки потребне чиниоце порез укинути.
9.Природни ресурси – рудна богатства.
Образложење:
Према потенцијалима природних ресурса (термални извори,природне депоније шљунка,шумска богатства,археолошки локалитети...) израдити дугорочне пројекте како од општег националног интереса,тако и регионалног и локалног карактера у циљу сразмерног развоја и очувања животне средине.
С поштовањем,
За Унију
Верољуб Ђурковић
У Богатићу
23.07.2007.год.
Нема коментара:
Постави коментар