Питања која регулише овај закон представљају један од најважнијих
проблема са којима се данас суочавају глуве особе и који је једна од
највећих препрека ка пуној инклузији ове категорије особа са
инвалидитетом у друштво. У Републици Србији изворна вредност културе
глувих особа и њихових језичких права још увек нису потпуно прихваћена.
Проблем глувих особа у савременим условима све више се разматра као
подручје које захтева одговарајући третман. У складу са тим глува особа
жели да буде схваћена од стране друштва као њен равноправан, користан и
продуктиван члан који своја права остварује у једнакој мери са
осталим члановима заједнице. Сагласно наведеном знаковни језик је
нужни облик комуникације глувих особа које не владају артикулисаним
говором, а као основа овог говора јавља се систем знакова од којих сваки
знак има своје значење.
У смислу наведеног, законска решења из ове области имају велики
значај, те се очекује и велико интересовање јавности, као и бројни
позиви од стране свих врста медија.
Све примедбе и сугестије на Нацрт закона о употреби знаковног језика можете доставити електронским путем на следећу адресу: draganas@minrzs.gov.rs
ПРОГРАМ ЈАВНЕ РАСПРАВЕ О НАЦРТУ ЗАКОНА О УПОТРЕБИ ЗНАКОВНОГ ЈЕЗИКА
1. У поступку припреме Нацрта закона о употреби знаковног језика Министарство рада, запошљавања и социјалне политике спроводи јавну расправу. Нацрт закона о употреби знаковног језика сачинила је Радна група коју су чинили: Владимир Пешић помоћник министра, Котевић Јелена и Драгана Краљ из Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, др Саша Гајин Центар за унапређивање правних студија, др Бранка Микић Министарство здравља, др Предраг Благојевић Министарство културе, Лепосава Тошић Министарство регионалног развоја и локалне самоуправе, мр Данијела Вуковић Министарство просвете, науке и технолошког развоја, доц др Зорица Цветановић Универзитет у Београду - Учитељски факултет, професор Весна Половина Универзитет у Београду - Филолошки факултет, професор др Надежда Димић Универзитет у Београду - Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Мирослав Јовановић председник, Миле Цревар, Радоје Кујовић и Мр Васо Обрадовић из Савеза глувих и наглувих Србије.
2. Јавна расправа о Нацрту закона о употреби знаковног језика спроводи се у периоду од 17. јуна – 5. јула 2013. године за представнике органа јавне власти - здравствених, образовних, социјалних и других, удружења грађана посебно глувих и наглувих особа, стручне јавности, и друге заинтересоване учеснике. Учесници јавне расправе се позивају да у назначеном року достављају предлоге, сугестије, иницијативе и коментаре на електронску адресу: draganas@minrzs.gov.rs или писаним путем Министарству рада, запошљавања и социјалне политике, Београд, Немањина 22-26.
3. Презентације и расправе о Нацрту закона биће организоване у Београду дана 17, 21 и 25 јуна и 5. јула 2013. године, у просторијама Палате Србије, Булевар Михајла Пупина бр. 2.
4. Текст Нацрта закона ће бити постављен на сајт Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, www.minrzs.gov.rs и на порталу е-управе.
5. Након завршетка јавне расправе Министарство рада, запошљавања и социјалне политике ће анализирати све сугестије учесника у јавној расправи и сачинити извештај о спроведеној јавној расправи.
Нема коментара:
Постави коментар